logo

Oddział Poznań

  • 1
  • 2
  • 3

Kornel Morawiecki

środa, 20 listopad 2019 11:37

Wybitny polityk, ideowy przywódca całego pokolenia, radykalny działacz antykomunistyczny, przewodniczący konspiracyjnej „Solidarności Walczącej”, Marszałek Senior Sejmu (VIII kadencji), dr fizyki, wykładowca akademicki fizyki i matematyki, filozof, kawaler Orła Białego.

BOHATER czy ZDRAJCA?! Bogdan Rymanowski o TAJEMNICACH Kornela Morawieckiego

wtorek, 10 styczeń 2023 16:12

Kornel Morawiecki Mój Ojciec – Mateusz Morawiecki

wtorek, 10 styczeń 2023 16:08
Kornel Morawiecki Mój Ojciec – Mateusz Morawiecki

Trzy lata po odejściu mojego ojca jego brak niezmiennie odczuwam jako bardzo dotkliwy. W nie jednym nasze poglądy się różniły, ale oryginalność a zarazem trzeźwość spojrzenia, którym zawsze towarzyszyły oparta na doświadczeniu mądrość, niezłomna uczciwość, bezbrzeżna empatia to były skarby, z których zawsze mogłem czerpać. Były one takimi punktami orientacyjnymi, co do których miałem pewność, że wyznaczają słuszną drogę.

KORNEL MORAWIECKI – BOHATER NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

niedziela, 11 październik 2020 15:28

Morawieccy – rodzina zapisana w polskiej historii

Rodziny szlacheckie często nosiły nazwiska brzmiące podobnie do miejsc pochodzenia swych przodków. Dla Morawieckich miejscowością taką była Morawica – wieś w Ziemi Świętokrzyskiej, dziś już stanowiąca jedno z miast Powiatu Kieleckiego. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku nieco inne, bliższe nazwy miejscowości, było brzmienie nazwiska wywodzącej się stamtąd ziemiańskiej rodziny. Poprzednicy Morawieckich znani byli wtedy jako - Morawiccy.

Polska była dla Niego żywą ideą. Wspomnienie o Kornelu Morawieckim - Krzysztof Brzechczyn

piątek, 07 luty 2020 21:12

W Warszawie 30 września 2019 w wyniku ciężkiej i długotrwałej choroby zmarł Kornel Morawiecki, założyciel i przywódca Solidarności Walczącej, Marszałek-Senior, ojciec premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 1988 r. przez Prezydenta RP na Uchodźstwie, Kazimierza Sabbata, odznaczony osobiście przez premiera Węgier Wiktora Orbana Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Węgier z Gwiazdą, a tuż przed śmiercią przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – Orderem Orła Białego.

Kim był?

Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie zamierzał dostać się na medycynę, lecz ostatecznie w 1958 r. studiował fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1970 r. obronił doktorat z kwantowej teorii pola. Początkowo był pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr, a od 1973 r. – Politechniki Wrocławskiej. Działalność opozycyjną rozpoczął w 1968 r. uczestnicząc w studenckich strajkach i wiecach. W 1979 r. rozpoczął współpracę z ,,Biuletynem Dolnośląskim”, którego wkrótce został redaktorem i drukarzem. Podczas pierwszej pielgrzymki papieża był pomysłodawcą transparentu „Wiara – Niepodległość”. W 1980 r. Morawiecki włączył się aktywnie w tworzenie struktur ,,Solidarności”, był delegatem Związku na I Krajowy Zjazd Delegatów
Marcin Sułkowski Polska była dla Niego żywą ideą

Kornel Morawiecki - Epitafium

środa, 20 listopad 2019 11:28

Polska była dla Niego żywą ideą. Wspomnienie o Kornelu Morawieckim - Krzysztof Brzechczyn

poniedziałek, 21 październik 2019 09:01

"Prawda, dobro i sprawiedliwość są jak horyzont - gdy do nich dojdziesz, oddalają się.
Nie dojdziesz. Lecz idź. Warto"
Kornel Morawicki

W Warszawie 30 września 2019 w wyniku ciężkiej i długotrwałej choroby zmarł Kornel Morawiecki, założyciel i przywódca Solidarności Walczącej, Marszałek-Senior, ojciec premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 1988 r. przez Prezydenta RP na Uchodźstwie, Kazimierza Sabbata, odznaczony osobiście przez premiera Węgier Wiktora Orbana Krzyżem Średnim Orderu Zasługi Węgier z Gwiazdą, a tuż przed śmiercią przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Orderem Orła Białego.

Pożegnanie Kornela Morawieckiego w Poznaniu

sobota, 12 październik 2019 15:45

Kornel Morawiecki

czwartek, 10 październik 2019 09:05
Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki, ur. 9 V 1941 w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydz. Fizyki (1963); w 1967 doktorat.

Spotkanie z Kornelem Morawieckim 16 lutego 2017 roku w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu

środa, 22 luty 2017 23:09
Spotkanie z Kornelem Morawieckim 16 lutego 2017 roku w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania z Kornelem Morawieckim 16 lutego 2017 roku w Jeżyckim Centrum Kultury w Poznaniu

Przemówienie Kornela Morawieckiego

niedziela, 20 grudzień 2015 17:52
Przemówienie Kornela Morawieckiego

„Niosę Ciebie, Polsko, jak żagiew, jak płomienie, Gdzie Cię doniosę – nie wiem”.

To wiersz z podziemia, autor nieznany.

Polskę z lat 80. donieśliśmy do naszych dni.

Panie Prezydencie, Wysoki Sejmie, Drodzy Rodacy!

Niesiemy Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniesiemy?

My, Polacy, jesteśmy wielkim dumnym narodem, jesteśmy cząstką dziejów. Z pokoleń za nami w pokolenia po nas.

Rośliśmy z chrześcijańskiego, z europejskiego ducha.

Z naszej mowy i kultury. Z umiłowania wolności. Z pracy i walki o niepodległość. Z fenomenu Solidarności.