logo

Oddział Poznań

  • 1
  • 2
  • 3

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ś.p. Kornelowi Morawieckiemu

środa, 07 październik 2020 17:50

30 września na terenie byłego Aresztu i Zakładu Karnego dla więźniów politycznych a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ś.p. Kornelowi Morawieckiemu, który po aresztowaniu był tam przetrzymywany i przesłuchiwany przez ponad sześć miesięcy. Po odsłonięciu tablicy i złożeniu pod nią wieńców, w sali na drugim piętrze odbył się premierowy pokaz filmu o Kornelu Morawieckim a następnie zwiedzaliśmy wystawę ustawionych na dziedzińcu Aresztu tablic o Solidarności Walczącej w różnych miastach Polski m. in. we Wrocławiu, w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie i Krakowie.

 

Zdjęcie nr 1

Od lewej kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska, pani X, Paweł Błażewicz, na tle flag Polski Prezes IPN Jarosław Szarek, córka Rotmistrza Witolda Pileckiego Pani Zofia Pilecka, wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Krawczyk (siostra Kornela Morawieckiego), pani X, Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, minister Kultury Piotr Gliński, b. poseł Małgorzata Zwiercan, Premier Mateusz Morawiecki, Prezes PiS Jarosław Kaczyński i dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz

Zdj. nr 2 Przed odsłonięciem tablicy przemawia Premier Mateusz Morawiecki

Przed odsłonięciem tablicy przemawia Premier Mateusz Morawiecki

Zdj. nr 3 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Małgorzatę Zwiercan i Dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Małgorzatę Zwiercan i Dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza

Zdj. nr 4 Moment poświęcenia tablicy przez kapelana Solidarności Walczącej Księdza Marcina Werczyńskiego

Moment poświęcenia tablicy przez kapelana Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska

Zdj. nr 5 Wieniec pod tablicą składa Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Wieniec pod tablicą składa Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Zdj. nr 6 Podpisanie umowoy między Muzeum Żołnierzy Wyklętych a Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca

Podpisanie umowy dotyczącej stałej wystawy o Solidarności Walczącej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przez Dyrektora Muzeum i Zarząd Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.
Od lewej: członkowie Zarządu Stowarzyszenia Roman Zwiercan i Szymon Jabłoński, Premier Mateusz Morawiecki, Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Zbigniew Jagiełło.

 

 Kwiaty pod tablicą złożyli m.in. Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Jarosław Kaczyński, ministrowie i posłowie na Sejm RP.
 
 
Tekst odsłoniętej tablicy
 
 
Pamiątkowe zdjęcie grupy członków i działaczy byłej Solidarności Walczącej, od lewej: Iwona Kondratowicz, Piotr Rzewuski, Włodzimierz Kuligowski, Marta Morawiecka, Mateusz Jerzmański, Krzysztof Brzechczyn, Szymon Jabłoński, Joanna Frankiewicz, Szymon Łukasiewicz, Krzysztof Cnotalski.
 
 
Po mszy w kościele pod wezwaniem św. Józefata na ul. Powązkowskiej 90, przy cmentarzu wojskowym na Powązkach, gdzie została odprawiona Msza Św. w intencji Kornela Morawieckiego, a następnie przeszliśmy pod Jego grób gdzie zostały złożone wieńce w asyście honorowej z ceremoniałem wojskowym.
 
 
Wieńce na grobie Kornela
 
 
Pokłon Sztandaru Solidarności Walczącej i modlitwa przy grobie Kornela Morawieckiego.