logo

Oddział Poznań

  • 1
  • 2
  • 3

Nasza forteca- Kornel Morawiecki

środa, 06 kwiecień 2016 06:05

W czasach, gdy w Wielkiej Brytanii rządziła królowa Wiktoria, pewien angielski oficer powiedział do Hindusa: „Nie ma u was fortec. Łatwo was podbić”. Na to Hindus: „Naszą fortecą jest nasza kultura. A tej fortecy jeszcze nikt nie zdobył”.

Gdzie są fortece Europy? Europa ma fortece ziemne i podziemne, ma czołgi, lotniskowce i rakiety. Ale to nie powstrzymuje współczesnych Saracenów, uchodźców z Azji i Afryki, którzy z łatwością podbijają Europę. Bo Europa stała się pustynią religijną i kulturową.
Europa wspiera się dziś na literze prawa, a nie na sile ducha narodów, zagubiła Boga. Rzym, zanim upadł, wykształcił prawo i język, ale pozbył się moralności. Chrześcijaństwo wszczepiło w Europę wartości.
Patron mego wyróżnienia Stefan Kisielewski przenikliwie dostrzegał niszczące mechanizmy komunizmu, faszyzmu i realnego socjalizmu. Ale czy zdawał sobie sprawę ze spustoszeń, jakie niesie współczesny liberalizm? Na europejskiej pustyni brakuje fortec zdolnych przeciwstawić się „Saracenom”. Elity tego nie dostrzegają. Szukają zastępczych sposobów zatrzymania cywilizacyjnego najazdu. Nie znajdą ich w miliardach euro wydawanych w Turcji i Libanie.
Musimy zrozumieć, że jedyną niezniszczalną twierdzą Europy może być jej kultura.
Niedawno Polska wzbogaciła Europę swoją Solidarnością. Teraz naszym wspólnym zadaniem jest obrona, pielęgnowanie i rozwijanie bezcennego europejskiego dziedzictwa myśli i ducha.

źródło